Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2021 | 10 wrzesień
Urodziny bez plastiku?

Chociaż od kilku lat nieustannie mówi się o zredukowaniu niepotrzebnego plastiku w życiu codziennym, problem nadal występuje. W lipcu bieżącego roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzona została dyrektywa plastikowa. W Polsce jeszcze nie funkcjonuje, ale trwają prace nad projektem ustawy.

UE wyszło z inicjatywą zmiany w zakresie narastającej ilości odpadów plastikowych, które zanieczyszczają morza i oceany, a przez to stanowią zagrożenie dla stworzeń żyjących w wodach. W związku z tym rewolucja czeka gastronomię i branżę opakowań. Choć wiele lokali już dawno temu zamieniło plastikowe słomki na ekologiczne odpowiedniki, teraz przyszedł czas na wykluczenie sztućców i naczyń z tworzyw sztucznych, w tym nawet styropianowych pojemników oraz kubków jednokrotnego użytku. Te towary, które można zastąpić korzystniejszymi dla środowiska materiałami, zostaną wycofane ze sprzedaży. Regulacja obejmuje również zwiększenie skali recyklingu oraz wprowadzenie podatku od plastiku, co wpłynie na wzrost cen jego zakupu.

Nowe przepisy będą dawały się we znaki, chociażby przy organizacji imprez okolicznościowych, w tym urodzin. Zazwyczaj na przyjęciach urodzinowych spotykamy jednorazowe zastawy plastikowe, często samo pudełko na tort to w dużej części plastik, a dodatkowo jest on też w balonach! Na szczęście naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu, na rynku nie brakuje producentów alternatywnych rozwiązań, które pozostają w pełni eko. To sprawia, że wybór dostawcy nieszkodliwych dla planety surowców nie jest aż takim wyzwaniem. W ofertach znajdziemy wyroby z trzciny cukrowej, bambusa, liści palmowych, drzewa topoli czy brzozy, otrąb owsianych, różnego rodzaju papieru, a w przypadku słomek na przykład z makaronu, a nawet jadalnych wytłoków jabłkowych. Tacki i tym podobne wytwory mogą być zgrzewane za pomocą maszyn, aby zabezpieczyć żywność, przez co nie będzie ona tracić swoich właściwości.

Dostosowywanie polskiego prawa do zarządzeń unijnych powinno zakończyć się jesienią. Warto jednak już teraz zaplanować działania i zadbać o to, by jak najszybciej zacząć używać biodegradowalnych i recyklingowych produktów. Ma to ogromne znaczenie dziś, a jeszcze większe zyska w przyszłości. To dla naszego wspólnego dobra.