Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2022 | 1 luty
Prezenty rozwijające zdolności manualne

Kupić prezent dziecku to nie sztuka - w sklepach zabawek jest pełno. Sztuką jest kupić prezent, który w krótkim czasie nie wyląduje w kącie, który nie zirytuje dźwiękiem i światłami dziecka i jego rodziców, który oprócz tego, że bawi jest także funkcjonalny, dobrej jakości, pomysłowy w wykonaniu oraz użytkowaniu.

Tzw. prezenty kreatywne, na które stawiają świadomi rodzice to zabawki, które bawiąc pobudzają do działania. Dzięki nim dziecko:

• łatwiej radzi sobie z problemami,

• nabiera pewności siebie,

• nie boi się wyzwań,

• potrafi się skupić,

• rozwija zdolności manualne,

• potrafi współpracować w grupie.

Kreatywność warto wspierać od najmłodszych lat - prezenty dla malucha powinny być przemyślane, dostosowane do wieku oraz bezpieczne. Jakie prezenty rozwiną zdolności manualne 3-latka, a jakie będą odpowiednie dla 5-latka? Takich zabawek również jest dużo i w gąszczu ofert łatwo się zgubić. Główna zasada jest taka: „Im prostsza zabawka, tym lepsza”. Brak załączonej instrukcji, brak schematu postępowania Trzylatki świetnie rozwiną motorykę małą i dużą oraz wyobraźnię układając np. klocki tzw. wafle, które dzięki specyficznej konstrukcji pozwalają tworzyć m.in. przestrzenne budowle. Czterolatki uwielbiające prace plastyczne na długo zajmą się pudełkiem pełnym cekinów, brokatu, tasiemek i innych akcesoriów, które pozwolą im tworzyć fantastyczne kartki, obrazki, figurki. Starsze dzieci warto obserwować, ponieważ wykazują już konkretne zainteresowania - jedno uwielbia stawiać z klocków budowle, które powstały w jego wyobraźni, drugie interesuje się kuchnią i zdradza zainteresowanie procesami w niej zachodzącymi, trzecie uwielbia robić projekty. Warto te zainteresowania wspierać i rozwijać oraz śledzić wszelkie nowinki w dziedzinie zabawek kreatywnych. Może zabawa z prasowanymi koralikami będzie okazją, by włączyli się do niej także rodzice?