Dzień urodzin kojarzy się nie tylko z tortem i świeczkami, ale także z urywającymi się telefonami od rodziny i przyjaciół. Bez wątpienia przyjemnie jest otrzymywać życzenia. Czasami jednak to my musimy je złożyć. Dzięki tym kilku radom Twoje życzenia na pewno zrobią furorę! Niezależnie od tego, czy adresatem będzie dziecko czy osoba dorosła, powinniśmy kierować się takimi samymi regułami.
W jakiej formie życzenia?
Oczywiście najlepszą opcją jest złożenie życzeń osobiście.
Nic nie zastąpi przecież kontaktu twarzą w twarz.
Jest to także zgodne z ogólnie obowiązującymi zasadami dobrego wychowania. Jeżeli jednak nie masz możliwości spotkać solenizanta, postaraj się chociaż do niego zadzwonić.
Choć w XXI wieku większość nastolatków (jak nie wszyscy) posiada media społecznościowe, to wysyłanie życzeń online wydaje się ostatecznym rozwiązaniem.
Wirtualne wiadomości, nawet wysłane w dobrej wierze, często traktowane są mało poważnie. Ile razy, kiedy dostałeś życzenia na Facebooku pomyślałeś, że ktoś złożył Ci je tylko dlatego, że dostał powiadomienie przypominające i jakoś głupio mu było nie napisać “Sto lat”?
Na szczęście życzenia “na tablicy” odchodzą do lamusa. Gdy nie jesteśmy z kimś w bliskich relacjach, lepszym rozwiązaniem niż używanie komunikatora jest wysłanie SMSa. Mimo wszystko jest różnica interpretacji wiadomości wysyłanych przez internetowe komunikatory i SMSa na telefon.
A co powiecie na pomysł złożenia życzeń za pomocą kartki i poczty tradycyjnej? Tak, niektórzy nadal to praktykują! Niby brzmi staromodnie, ale słowo pisane jest znacznie trwalsze niż słowo mówione. Kartka zostanie na długo, bez dwóch zdań miło będzie powrócić do niej po latach i w zimowy wieczór ponownie przeczytać taką laurkę. Dobrze, jeśli będzie ona wykonana ręcznie. W środku możesz wykaligrafować życzenia ładną czcionką. Pamiętaj, by na końcu umieścić datę i podpis!
Czego lepiej unikać jak ognia?
Nie powtarzaj formułek, których sam nie chciałbyś usłyszeć. Daruj sobie oklepane wierszyki, nikt przecież nawet nie ma złudzeń, że klepiąc takie banały jak “Zdrowia, szczęścia i pomyślności” życzysz tego naprawdę, a nie z przyzwyczajenia.
Wszyscy wiedzą, że po prostu powiesz lub napiszesz coś, bo nie wypada nie złożyć życzeń znanej Ci osobie. Wystrzegaj się przypominania złych sytuacji, które spotkały jubilata.
Może lepiej nie wspominaj np. o śmierci pupila, czy stracie przyjaciółki. Skup się na pozytywach. Poruszaj kwestie dotyczące przyszłości, a nie tego co minione.
Nie dawaj także “złotych rad”. Oszczędź niektórych tekstów nastolatkowi obchodzącemu urodziny.
Nie życz, żeby schudł ani przytył, czy znalazł sobie w końcu dziewczynę. Takie teksty nie sprawią mu przyjemności i prędzej doprowadzą go do płaczu niż do uśmiechu.
Przemyśl wcześniej, co chcesz powiedzieć i z pewnością Twoje życzenia wypadną pięknie. Pamiętaj, by płynęły one z głębi serca.