Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2022 | 17 luty
Ile pieniędzy w prezencie na Komunię?

Znów przyjdzie maj, a z majem... Komunia. I znów zaproszeni goście będą zadawać sobie pytanie: ile pieniędzy powinni włożyć do koperty? Żyjemy w czasach, gdzie dostępność wszelkiego rodzaju produktów jest codziennością. Nie ma już kłopotu z kupieniem prezentu dla dziecka, kłopot dotyczy tylko wyboru. Co kupić, aby rzecz, którą obdarujemy osobę obchodzącą święto, była unikatowa? A może już to ma lub prezent będzie nietrafiony? Przez te dylematy wielu z nas podejmuje decyzję, aby przeznaczyć na prezent pieniądze, dzięki czemu zyskamy wewnętrzny spokój, że obdarowany sam zdecyduje, co jest mu w danym czasie najbardziej potrzebne lub zwyczajnie sprawi sobie tym zakupem przyjemność. A tu kolejna decyzja do podjęcia: jaka kwota będzie adekwatna do imprezy, na którą zostaliśmy zaproszeni?Pierwsza Komunia Święta to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu młodego człowieka. Najczęściej na Komunię wręczane są pieniądze - im więcej, tym lepiej – to jasne, jednak ogranicza nas nierzadko budżet własnego gospodarstwa domowego. Jednocześnie liczymy się z oceną innych oraz obowiązującymi w tym zakresie standardami.

Jaką więc kwotę należy włożyć do prezentowej koperty?
Na pewno jest to zależne od roli, jaką odgrywamy w życiu osoby, którą chcemy obdarować oraz roli, jaką pełnimy na uroczystości. Na kwotę włożoną do koperty ma też często wpływ to, gdzie organizowana jest impreza - w domu czy w lokalu. Utarło się bowiem, iż w przypadku zaproszenia do lokalu czujemy się w obowiązku pokryć tzw. talerzyk plus dołożyć sumę, która stanowić będzie prezent, jednak w przypadku Komunii tym kryterium nie powinniśmy się kierować. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej najbliżsi oraz chrzestni chcą sprawić dziecku największą niespodziankę, stąd też sumy od nich są wyższe. Na przyjęcie komunijne zazwyczaj zapraszani są też nieco dalsi krewni oraz nawet znajomi rodziny. Nie ma ścisłej kwoty, jaką jako goście powinniśmy włożyć do koperty i warto pamiętać, aby jej zawartość była dopasowana do zasobów naszego portfela. Jeśli chodzi o konkrety: obecnie przyjmuje się, że jest to średnio kwota 300-400 zł. Zdarza się, że dziadkowie, którzy mogą pozwolić sobie na większy wydatek, wkładają do koperty znacznie więcej.


Rodzice chrzestni to jedni z najważniejszych gości dziecka, które przyjmuje Pierwszą Komunię Świętą. Z reguły do koperty wkładają więcej pieniędzy i to oni najczęściej jako jedyne osoby na przyjęciu wręczają dziecku prezent. Jeśli chodzi o kwotę, ona również zależy od majętności osoby wręczającej. Średnio przyjmuje się, że rodzice chrzestni wkładają do koperty ok. 1000-1500 zł. Kwota ta jest mniejsza, gdy dodatkowo dziecko otrzymuje od nich większy prezent. Wtedy powinni szykować się na wydatek rzędu 500-800 zł.

A ponieważ nie ma w zwyczaju otwierania kopert przy wszystkich i sprawdzania ich zawartości, a tym bardziej tłumaczenia się z włożonej kwoty, dostosujmy ją przede wszystkim do możliwości - zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Jednak nawet przy zamożnych chrzestnych kwota 1500 zł wydaje się już odpowiednią górną granicą prezentu. Nie zapominajmy o tym, że to nasza obecność na uroczystości i przyjęciu powinna być dla dziecka i jego rodziców najcenniejsza. A to, ile finalnie włożymy do koperty, niech będzie zależne od naszych finansów.