Z perspektywy dziecka urodziny są wyjątkowym świętem, na które czeka się przez cały rok. Dzień urodzin jest po prostu jego dniem – dniem na wyłączność. Cała uwaga skupiona jest na nim, przez co czuje się szczególnie wyróżnione i kochane. To również bardzo ważny dzień dla rodziców, którzy dokładają wszelkich starań, aby celebrowanie urodzin swojej pociechy było dla niej niezapomnianym przeżyciem.
Dla dziecka świętowanie urodzin odgrywa bardzo ważną rolę. Same przygotowania do urodzinowej imprezy czy przyjęcia, którym towarzyszy pozytywne zamieszanie i ekscytacja, oznaczają dla niego, że urodziny są ważnym wydarzeniem. Już wtedy buduje się w nim świadomość, jak istotna jest urodzinowa tradycja i dlaczego powinno się o niej pamiętać. W przygotowanie tego święta często zaangażowani są również rodzeństwo, dziadkowie, czy inne bliskie osoby z otoczenia dziecka. Takie współdziałanie, dzielenie się doświadczeniami i tworzenie wyjątkowej atmosfery tego dnia jest bezcenne. Z jednej strony sprzyja powstawaniu niezapomnianych wspomnień, z drugiej natomiast - wzmacnia rodzinne i społeczne więzi, buduje bezpieczną relację między rodzicem a dzieckiem i daje mu pozytywne wzorce. Jeśli bowiem rodzice celebrują ważne wydarzenia i potrafią doceniać bliskich, dzieci przeniosą te same wartości i wzorce w swoje dorosłe życie.
Tradycje urodzinowe stanowią zatem szczególną, a nawet konieczną część dzieciństwa każdego człowieka. Dzięki pewnej cykliczności i przewidywalności pomagają mu uporządkować codzienność i budują w nim poczucie bezpieczeństwa. Co więcej: tego typu uroczystości zapewniają dzieciom również wyjątkowe, poznawczo-społeczne korzyści. Pomagają zachować spójność i ciągłość wydarzeń, dostrzec i zrozumieć zmiany zachodzące w życiu. Coroczne obchodzenie urodzin pozwala im uchwycić proces starzenia się, nadać sens cyklicznym zmianom zachodzącym w świecie (wiek ludzi, zmiany rozwojowe, zmiany w fizyczności, itd.). Dziecko zaczyna również rozumieć symbole i proste gesty, istotne w budowaniu relacji z innymi ludźmi.
Urodziny są doskonałym pretekstem, by dziecko poczuło się ważne i wyjątkowe, by potrafiło dostrzec i zrozumieć, że jego potrzeby i uczucia mają znaczenie. Na co dzień rodzice wkładają dużo wysiłku w to, żeby przekazać dziecku najważniejsze wartości, ucząc je w szczególności empatycznego i opiekuńczego stosunku do innych ludzi. Tymczasem dzień urodzin, w którym cała uwaga skupia się na dziecku: życzenia, upominki, przyjęcia niespodzianki, atrakcje, jednym słowem fala pozytywnych emocji, sprawia że czuje się ono kochane, najważniejsze i nabiera świadomości, że nie ma w tym nic złego. Dla każdego człowieka, a zwłaszcza małego człowieka, jest to doświadczenie, które wspiera kształtowanie się poczucia własnej wartości a także poczucia przynależności do grupy. Równie istotne jest to, że dziecko uczy się nie tylko przyjmowania, ale również okazywania i wyrażania wdzięczności nie tylko za prezenty, ale również pozytywne emocje, gesty, wspólnie spędzony czas.
Bez wątpienia celebrowanie urodzin i pamiętanie o nich jest zatem bardzo ważne. Okazji do świętowania, otrzymywania prezentów, składania sobie życzeń jest wiele, ale tylko raz w roku można mieć swoje własne święto. A jeśli wiemy już, że rola świętowania urodzin z bliskimi ma duże znaczenie w życiu społecznym i psychologicznym, zwłaszcza dzieci, które w to życie wchodzą, tym bardziej podtrzymujmy tę tradycję. Celebrujmy urodziny, wkładając w ich organizację czas i serce, przekazujmy naszym dzieciom dobre wzorce, dzięki którym w sposób naturalny będą uczyć się być uważnym na siebie i odnajdywać się w relacjach z innymi ludźmi.