Atrakcje urodzinowe - jak rozkręcić przyjęcie malucha i znaleźć sposoby na nudę?
Dzieci zaczynają się nudzić szybko. Wie o tym każdy rodzic i zwykle źle reaguje na słowa: „Mamo, tato, nudzi mi się”. Nuda, czyli moment, gdy kończą się bodźce i pomysły na spędzanie czasu ma swoje dobre i złe strony. Zapytacie: „Nuda dobra dla mojego dziecka?” Odpowiemy: „Tak, lecz to temat, który poruszymy przy innej okazji”. Dziś chcemy Wam opowiedzieć co zrobić, gdy nuda, z różnych przyczyn, wkrada się na urodziny Twojego dziecka, zaczynają opadać emocje, goście snują się z kąta w kąt i przyjęciu grozi katastrofa.
Do ratowania pikującej atmosfery wykorzystamy właśnie fakt, że dzieci uwielbiają nowości, ciekawostki oraz stałego dostępu do atrakcji otoczenia, by rozładować drzemiącą w nich energię. Tę wiedzę warto wykorzystać wcześniej i przygotować sobie plan urodzinowy A i plan ratunkowy B (bo przecież najlepiej napisane scenariusze bywają zmieniane w ostatniej chwili). Plan A, czyli ustalenie zabaw i gier, warto stworzyć z własnym dzieckiem - ono najlepiej zna swoich gości i wie, co może się im spodobać, w czym chętnie wezmą udział. Plan ratunkowy można stworzyć w oparciu o własne doświadczenia lub posiłkując się pomysłami z internetu. Większość poradników mówi, że najlepiej zadbać, by znalazły się w nim różne kategorie zabaw – ruchowe, rysunkowe, kreatywne. Dzieci chętnie biorą udział w zabawach, których nie znają. Jakie zabawy zaproponować dzieciom? Oto nasze sugestie:
1. Utwórzmy urodzinowy pociąg – każdy z gości otrzymuje kartkę papieru, na której rysuje wagon pociągu, zadaniem solenizanta jest narysowanie lokomotywy. Po skończonej pracy, rysunki można przykleić do ściany, tworząc w ten sposób kolorowy i fantazyjny pociąg.
2. Pudełko z zadaniami – dzieci siadają na podłodze w kole. Osoba prowadząca zabawę włącza muzykę, w takt której uczestnicy zabawy podają sobie małe pudełko. W pudełku znajdują się karteczki z zadaniami do wykonania typu „zrób 3 przysiady”, „zaśpiewaj piosenkę” - gdy muzyka umilknie, osoba trzymająca pudełko losuje z niego jedną karteczkę i wykonuje zadanie.
3. Łowienie jabłek – nalewamy wody do dużej miski, wrzucamy do niej kilka jabłek i zachęcamy dzieci, kolejno spróbowały wyłowić jabłko ustami.