Pierwsza Komunia Święta to drugi Sakrament, w którym uczestniczą rodzice chrzestni. Czy istnieje jakaś tradycyjna rola rodzica chrzestnego na Komunii wynikająca z ludowych tradycji? Mimo poszukiwań, nie znalazłyśmy niczego, co na to wskazuje.
Wielu rodziców chrzestnych zastanawia się, jak należy wypełnić obowiązki chrzestnego czy chrzestnej w obliczu Pierwszej Komunii. I tu pojawia się pozytywny aspekt tego zagadnienia: nie istnieją żadne konkretne obowiązki chrzestnego związane z Komunią. Nie ma nawet oficjalnego nauczania Kościoła na ten temat. Wiadomo jednak, że jak wskazuje sama nazwa, rodzice chrzestni powinni być blisko i uczestniczyć w całym wychowaniu dziecka, a zwłaszcza w wychowaniu w wierze. Komunia to jeden z trzech Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Pierwszym jest oczywiście chrzest, w którym chrzestni są ustanawiani i przejmują obowiązki na całe dalsze życie chrześniaka. Poza obecnością, rolą chrzestnych przy Pierwszej Komunii może być to, by wskazać dziecku, że najważniejszy w tym wszystkim, w całym tym przedstawieniu, jest Jezus oraz przyjęcie go do serca. Ostatnim w polskiej tradycji udzielanym Sakramentem wtajemniczenia jest bierzmowanie, w którym, co sugeruje się w przepisach kościelnych, chrzestny może pełnić (lecz nie musi) funkcję świadka bierzmowania. W rzeczywistości najczęściej wybiera się kogoś bliższego sobie wiekiem.
Drodzy rodzice chrzestni, Wasza rola powinna być raczej duchowa, a prezenty mogą być jedynie elementem świętowania wielkiej radości z Sakramentu.