Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2021 | 6 październik
Jak przygotować przyjęcie urodzinowe?

Nie wiem jak u Ciebie, ale moje dzieci o swoich urodzinach zaczynają myśleć kilka miesięcy wcześniej, już wtedy głośno marzą o prezentach i zaczynają planować impreze. Na początku było łatwo, sala zabaw, gotowe zaproszenia, dzieci z przedszkola, przekąski, tort i gotowe. Z czasem dzieciaki wyrosły z kulek i mogłam się wykazać. Już nie liczę, ile przyjęć planowałam, wszystkie tematyczne np. piraci, Minecraft, Minionki, odkrywcy, na wielu robiłam animacje i organizowałam dodatkowe atrakcje i pokazy (bańki, piana, magia, eksperymenty).

Jeżeli pierwszy raz organizujesz przyjęcie, to mam nadzieję, że poniższe wskazówki ułatwią Ci zadanie. Szykując ten wpis, pytałam sporo osób o opinie i doświadczenia.

1. Zaangażuj jubilata

(o ile to nie przyjęcie niespodzianka). Zróbcie z tego wspólny projekt! Rozpiszcie plan działania, co kiedy przygotujecie, pozwól dziecku podejmować decyzje, wykonujcie razem zaproszenia, dekoracje, listę zakupów, budżet, przekąski. To świetna zabawa, a ponadto dziecko doceni Twoje zaangażowanie, ograniczysz też ewentualne narzekanie. Tak, wspólna praca zajmie więcej czasu, unikaj pośpiechu.

2. Czas, kiedy zacząć przygotowania?

Przyjęcia do 20 osób planuj z 4-5 tygodniowym wyprzedzeniem.

3. Uważaj na daty!

Na spokojnie, sprawdź terminy dwa tygodnie przed i po dacie urodzin. Wyklucz okresy świąteczne, pamiętaj o szkolnych wydarzeniach (wycieczkach) i fakcie, że np. w maju wiele osób uczęszcza na komunie. Ustal termin i potwierdź go z kluczowymi gośćmi. Jeżeli masz takich, na których szczególnie zależy dziecku lub Tobie najpierw z nimi zatwierdź termin. Przyjęcie to przede wszystkim spotkanie z tymi, którzy są dla nas ważni.

4. Zaproszenia

To kwestia gustu oczywiście, natomiast wyznaję zasadę, że dzieci same wykonują zaproszenia na swoje przyjęcie (z moją pomocą). To istotne, żeby dzieci wiedziały jakie informacje muszą znaleźć się na zaproszeniu i żeby zadbały o jego wygląd. Czasem drukujemy, czasem rysujemy, zawsze jest unikatowo. O zaproszeniach zrobię osobny wpis. Najważniejsze, pamiętajcie o zasadzie 5 palców:

  • Kto zaprasza
  • Kogo
  • Na co
  • Gdzie
  • Kiedy

My jeszcze dodajemy informacje, ile trwa przyjęcie i jaki jest motyw przewodni, czasem podpowiadamy co założyć (np. obowiązuje kolor niebieski).

5. Miejsce

No tak, zaprosiliśmy, tylko gdzie urządzić przyjęcie urodzinowe? Na ten temat jest cała strona MojeUrodziny.

Opcje to:

• Domówka - impreza urodzinowa w domu

• Gotowiec - czyli lokale oferujące miejsce, atrakcje i organizacje, animacje. Wszelkie sale zabaw,

lasery, baseny, eksperymentaria itp.

• Restauracja, kawiarnia z miejscem dla dzieci

• Wynajęta sala (np. w domu kultury lub sama sala, gdzie trzeba samodzielnie zapewnić atrakcje)

• Park w zależności od pogody.

6. Atrakcje

Jeżeli wybierzesz miejsce bez animacji, trzeba wymyślić, czym zajmiesz dzieci. Możliwości:

Animatorka z gotowym programem

Dodanie jakiegoś dodatkowego elementu, np. magik, pokaz baniek mydlanych, pokaz naukowy

przykładowo z ciekłym azotem.

Te dwie opcje wiążą się z zatrudnieniem dodatkowych osób. Ich oferty i cenniki znajdziesz na stronie www.MojeUrodziny.pl. Szacunkowe koszty animatora 100-200zł/h, pokazy w zależności od czasu: zazwyczaj godzina za około 300 zł. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz sam zorganizować program animacji, chociaż utrzymanie zainteresowania dzieci przez 2-3 godziny to jest wyzwanie. Pomocne może być znalezienie 5-6 zabaw i dopisanie do nich fabuły (np. Minionki uciekają z więzienia – jak w trzeciej części filmu).

7. Prezenty

Od gości i dla gości. Tak... To trochę niewygodny temat. Znasz to uczucie, gdy MUSISZ kupić komuś prezent i nie masz pojęcia, co to ma być? Ja aż za dobrze. W końcu lądujesz w Smyku albo Empiku, bierzesz coś z polecanych produktów albo top sprzedaży. Pomóż trochę gościom. Trzeba ostrożnie, z wyczuciem, najlepiej z pomocą jednego z gości.

Jeżeli np. zapraszasz większość klasy, zaprzyjaźniony z Tobą rodzic może rzucić cynk, że jubilat marzy o zestawie Lego nr xxx.

Rodzice mogą zrobić wtedy składkę, mniej problemu dla nich, a u Ciebie zagości luba. Przede wszystkim pamiętaj, że to święto Twojego dziecka. Na którąkolwiek opcje się zdecydujesz, pokaż zaangażowanie i zadbaj, aby był to czas, który zapadnie w pamięci.

Obojętnie, czy urządzisz imprezę z obsługą za kilka tysięcy, czy przekąski w salonie za kilkadziesiąt złotych, ważna jest pamięć i to jak okażesz dziecku zainteresowanie w tym wyjątkowym dniu.

Powodzenia i udanej zabawy!