Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2022 | 1 luty
Życzenia imieninowe

Kultywowane w Polsce świętowanie imienin wywodzi się z chrześcijaństwa. Kiedy na świat przychodził syn lub córka, nadawano imię świętego, którego opiece dziecko zostało powierzone. Z biegiem czasu, gdy zwyczajem stało się czczenie osoby świętego „przydzielonego” do określonego dnia, swoje święto obchodziła obchodziła również osoba nosząca imię patrona.

Jeszcze do całkiem niedawna imieniny obchodzono hucznie - na przyjęciu zjawiała się cała rodzina, schodzili się sąsiedzi. Dziś, trochę ze względu na panujące obostrzenia, trochę ze względu na zmianę zwyczajów i rozluźnienie więzi pomiędzy członkami rodziny formuła imienin jest skromniejsza. Imieniny też obchodzą głównie dorośli i osoby starsze. Niemniej jednak pozostał jeden zwyczaj - składania życzeń imieninowych.

Krótkie rymowanki, wierszyki lub wymienianka, by spełniły się marzenia, dopisywało zdrowie, by otaczała radość, a na twarzy zawsze gościł uśmiech - to najczęstsze formy życzeń. Gdy życzenia są przesyłane pocztą, pocztą elektroniczną lub SMS-em zwykle dołączona jest kartka. Złożenie życzeń z okazji imienin to miły gest. Jeszcze milszy, gdy kartka jest przez nas samodzielnie wykonana, a życzenia spersonalizowane i własnoręcznie napisane. Jak napisać wyjątkowe życzenia? Może to być cytat z ulubionej książki lub filmu jubilata, może to być fragment wiersza, może to być wpis znaleziony w internecie w cyklu „poważne i mądre życzenia imieninowe”, może to być przerobiona rymowanka. Możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba tylko znaleźć chwilkę czasu - to niełatwe, ale warte zachodu.