Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2021 | 23 listopad
Prezent-masakra

Czasem (a nawet często) kupienie prezentu to nie lada wyzwanie. Prawdopodobnie przynajmniej raz każdy z Was chciał zrobić komuś urodzinową niespodziankę, ale kompletnie nie wiedział, na co powinien się zdecydować, stojąc przed pełnymi regałami sklepowymi. Problem zakupu odpowiedniego podarunku pojawia się w sytuacji, gdy na przykład musimy wybrać coś dla dziecka, a sami nie jesteśmy jeszcze rodzicami. Jeśli mówimy o nieudanych prezentach dla maluchów, to możemy je podzielić na trzy grupy: prezent masakra dla dziecka, prezent masakra dla rodziców i prezent masakra dla kupującego.

Prezent masakra dla rodziców

Mając na uwadze polskie przysłowie “Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe”, pamiętajmy, że prezentu nie dajemy tylko dziecku, ale także jego rodzicom. Głośne zabawki, mogą doprowadzić ich do szału. Hałaśliwy robot, lalka czy samochód może okazać się ulubioną zabawką dziecka, ale niekoniecznie wszystkich innych dookoła. Zupełnie niespodziewanie ów przedmiot może ulec awarii, do której doprowadzi sfrustrowana mama, wyjmując z niego baterię. Strońmy także od prezentów do malowania, a jeżeli już na takie padanie to warto pomyśleć i kupić farby, które da się doprać, a nie na przykład akrylowe. Nikt z nas przecież nie chciałby mieć pomalowanych ścian czy wanny bez możliwości usunięcia później tych wytworów.

Prezent masakra dla kupującego

Z pewnością dostałeś kiedyś nietrafiony prezent. Jednak wydaje mi się, że znacznie gorzej jest dać nietrafiony prezent niż go otrzymać. Dzieciaki nie kryją rozczarowania. Najgorzej, jeśli poświęciłeś dużo czasu na znalezienie upominku, a na twarzy jubilata po otwarciu pudełka maluje się niezadowolenie. Pamiętaj, że nie wszystkie dziewczynki lubią lalki, niektóre znacznie bardziej ucieszą się z klocków czy auta sterowanego pilotem. By uniknąć katastrofy, najlepiej porozmawiać z rodzicami dziecka, któremu masz zamiar kupić prezent. W przypadku gdy nie ma takiej możliwości, a nie wiesz, czym bawią się teraz 5latki, podpowiedzi poszukaj w Internecie lub u znajomych, którzy akurat mają dziecko w takim wieku.

Prezent masakra dla dziecka

Wiadomo, nie zawsze nasze dziecko dostanie to, o czym marzy. Wielokrotnie zamiast wypasionego LEGO czy markowej Barbie, dostanie chińskie podróbki markowych zabawek albo skarpetki. Bez dwóch zdań kiedyś doceni prezent w postaci skarpetek, ale na to jeszcze przyjdzie czas. Najpierw my, jako rodzice, musimy je nauczyć, że w życiu wcale nie rzeczy są najważniejsze. Powinniśmy uświadomić naszą pociechę, że w przyjęciu urodzinowym najbardziej liczy się czas spędzony z kolegami na dobrej zabawie, a nie prezenty. Pokażmy, że liczy się gest, a nie sam przedmiot. Nauczmy dzieci dziękować i być wdzięcznym za to, że ktoś o nich pomyślał i poświęcił czas, by znaleźć podarunek dla nich.

Może jednak od czasu do czasu trzeba pozbyć się poczucia, że nie wypada. Po prostu Ty jako rodzic zapytaj się dziecka, co chciałoby dostać. Zbierz wszystkie pomysły i propozycje, a następnie przedstaw listę zaproszonym gościom. Z pewnością wielu odetchnie z ulgą. Zaoszczędzisz im w ten sposób czas, który będą musieli poświęcić na wymyślenie odpowiedniego podarunku. Co prawda każdy może kupić dziecku to, co uważa za stosowne, ale posiłkując się listą może oszczędzić wszystkim rozczarowań. Obierając taki plan działania wyjdziesz na bezpośredniego, ale czy to nie jest właśnie recepta na mniejszą ilość nietrafionych upominków?