Dom
Oferta
Inspiracje
Zaloguj się
2022 | 16 marzec
Komunia w domu

Komunia w domu i jej samodzielne przygotowanie to duże wyzwanie. Jednak wiadomo, że ma ona swoje plusy. Na pewno jednym z nich jest swobodna, domowa atmosfera. To Ty zdecydujesz, jak udekorujesz komunijny stół oraz jakie dania podasz gościom. Przyjęcie komunijne organizowane w domu jest również bardziej tradycyjną formą tego wydarzenia. Czy warto zorganizować Komunię w domu? Podpowiemy Ci, jakie są podstawy organizacji komunii w domowych warunkach.


Organizację Komunii w domu należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli będą potrzebne Ci dodatkowe rzeczy, których nie posiadasz: stoły, krzesła, namiot ogrodowy, większa zastawa. Nie musisz kupować, pomyśl o wypożyczeniu - aby to zrobić, często trzeba wcześniej zarezerwować przedmioty. Zamawianie takich rzeczy na miesiąc przed imprezą może okazać się kłopotliwe, a i ceny mogą w tym czasie pójść w górę. Jeżeli chcesz mieć dużo czasu na wszystko i pewność, że masz odhaczone wszystkie pozycje z planu, to zacznij już nawet rok przed tym ważnym wydarzeniem. Natomiast jeżeli masz wszystko, co niezbędne, to wystarczą Ci dwa miesiące.


Przygotowanie listy gości.

To pierwszy punkt na naszej liście, bo od ilości osób będą zależne dalsze przygotowania. Trzeba więc usiąść i na spokojnie zastanowić się, ile osób chcesz zaprosić i na ile możesz sobie pozwolić. Czy Twoje mieszkanie pomieści tylko najbliższą rodzinę, czy też możesz zaprosić wujków, ciocie i najbliższych przyjaciół?
Warto też porozmawiać z dzieckiem o jego preferencjach - w końcu to jego święto. Przejrzyj listę i policz, ile jest osób starszych, ile dzieci i czy z tego grona jest ktoś, kto ma specjalne wymagania żywieniowe (wegetarianie, alergicy). To pozwoli Ci umiejętnie dopasować menu. Następnie rozplanuj rozmieszczenie przy komunijnym stole. Jeśli nie wystarczy miejsca przy jednym, dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie osobnego stołu dla dzieci, na przykład w drugim pokoju. Z pewnością poczują się dorośle i będą szczęśliwe, że mogą przebywać w swoim towarzystwie.


Zaproszenie gości.
Obecnie nie preferuje się zapraszania gości na Komunię przez telefon, więc zapowiedz odwiedziny.
Oczywiście powinno przy zaproszeniu towarzyszyć dziecko, więc zrób to na tyle wcześniej, aby zapewnić sobie i gościom komfort czasu: dla Ciebie, aby odwiedzić osobiście wszystkich, a dla gości, aby mieli czas na przygotowania. Zasadne wydaje się, aby goście zaproszeni zostali na minimum dwa miesiące przed planowaną imprezą. Formę graficzną zaproszenia pozostawiamy Waszej inwencji, w Internecie znajdziecie wiele gotowych do wydrukowania wzorów.


Menu.
Jeśli planujesz zamówienie cateringu mnóstwo, to odejdzie Ci część obowiązków. Takie rozwiązanie jest najprostszą formą i da Tobie spokój ducha. Jeśli jednak planujesz przygotować posiłki sama, musisz pomyśleć o zakupach i osobie do pomocy w przygotowaniach, gdyż jednej osobie na pewno będzie to bardzo trudno wykonać. Menu na Komunię powinno być bardzo uniwersalne. Muszą się w nim znaleźć takie dania, które lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Uwzględnij także osoby uczone na dane składniki pokarmowe, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Większość Komunii zaczyna się przed południem. Wtedy na stole powinny się pojawić przekąski, na przykład różnego rodzaju kanapeczki lub sałatki. Dopiero po dwóch godzinach możesz zaserwować swoim gościom danie główne. Pamiętaj, żeby nie podawać zbyt wielu potraw, bo większość z nich niestety się zmarnuje.


Dekoracje.
Stół jest tego dnia najważniejszym elementem wystroju. Tradycyjnie powinien znaleźć się na nim biały obrus, świeże kwiaty i świece. To, jakie dodatki zastosujesz, zależy tylko od Ciebie. Jeżeli pojawi się tort komunijny, to nie zapomnij go wyeksponować. Wygląd stołu na Komunię powinien być harmonijny i spójny. Możesz też udekorować stół wykorzystując do tego symbole religijne.

To wszystkie podstawowe wskazówki dotyczące Komunii w domu. Pamiętaj jednak, aby zaplanować wszystko tak, żebyś Ty sama znalazła czas nie tylko na obsługę imprezy, ale również świętowanie z dzieckiem.